مهر, 1399 بدون نظر رسانه های تبلیغاتی

نقش و اهمیت تبلیغات محیطی

صنعت تبلیغات محیطی هم زمان با دوران اتومبیل شکوفا شده است.امروزه رسانه تبلیغات در فضا باز وسیله ارتباطی فعالی برای انتقال پیام به میلیون ها نفر مصرف کننده است.در تغییرات یک دهه اخیر رسانه تبلیغات محیطی به عنوان یک ابزار کارامد پیام رسانی به مشتریان بالقوه برای تولید کنندگان باقی مانده است.در واقع این نوع از تبلیغات حامل پیام برای عموم افراد جامعه است. تبلیغات محیطی پیام خود را به صورت ساده اما پرقدرت به مصرف کنندگانی که در حال جابه جایی و مسافرت هستند به خصوص درست در زمانی که در محل خرید حضور دارند می رساند.

تبلیغات محیطی یا همان تبلیغات شهری یکی از اثرگذارترین روش ها برای تجارت های داخلی و خارجی میباشد.بیلبوردها,عرش پل عابر پیاده,لایت باکس,تلویزیون های شهری و همچنین تبلیغات محیطی در سالن های ورزشی ,فرودگاه و مترو و حتی نصب بنر و تراکت ها همگی از انواع تبلیغات محیطی میباشند.اینگونه تبلیغات بیشتر با وسایل و ابزاری  که انسان های زیادی به صورت مداوم با ان ها سروکار دارند در ارتباط میباشد.روزانه میلیونها چشم به صورت اگاهانه یا نااگاهانه آن را دنبال میکند و این ذوق یک طراح است که نگاه ها را با خلاقیت خود شکار میکند.در بازاری که مملو از محصولات و خدمات مختلف است خلاقیت حرف اول را میزند هم خلاقیت در تولید محصول و هم خلاقیت در تبلیغات.

رسانه های تبلیغاتی

امروزه به دلیل رقابت شدید تولیدکنندگان کالا و خدمات تبلیغات محیطی به ویژه در شهرها به عنوان یک صنعت مدیریتی به عاملی برای اطلاع رسانی و بازاریابی  تبدیل شده است و در این راستا شرکت های تبلیغاتی از علوم ارتباطات و روانشناسی برای جلب توجه مردم و بازار یابی بی بهره نمانده است. با گسترش شهرنشینی و ماشینی شدن جوامع پیام های تبلیغاتی یکی از مراجع فکری مردم به شمار رفته و بر همین اساس روزانه هزاران پیام صوتی و بصری متفاوت در معرض دید شهروندان قرار میگیرد.در تبلیغات محیطی باید به شرایط محیطی  و ساختار های فرهنگی,اقتصادی و اجتماعی شهر توجه شود.تبلیغات در فضای باز با حضور 24ساعته و 7روز در هفته یک ارتباط دایمی در بازار برقرار میکند همچنین یک شیوه مناسب برای به خاطر اوردن نام محصول قبل از ورود آخرین شانس تولید کنندگان جهت معرفی محصولشان است. تغییرات رفتاری مردم در جامعه سبب افزایش درخواست برای تبلیغات محیطی در انواع گوناگون شده است.

چرا تبلیغات محیطی موثر است؟

تبلیغات محیطی مکمل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی میباشد و از طریق ترکیب با سایر رسانه ها به بازار هدف نزدیکتر میشود. این نوع تبلیغ یک روش کارامد برای افزایش آگاهی درباره خدمات و محصولات کسب و کارهاست. هم چنین تبلیغ محیطی مهمترین رویکرد رو به رشد یک برند است زیرا بدین وسیله برند تجاری شرکت ها در بین مردم شناخته میشود.این تبلیغات با توجه به تاثیری که در مقایسه با سایر انواع تبلیغات دارند میتوانند در بهبود آگاهی و ترجیح برند در اذهان مخاطبان و مشتریان و در نهایت وفاداری برند جایگاه مهمی داشته باشد.برای تحکیم بخشیدن و رشد برندهای تجاری تاثیر تبلیغات محیطی غیر قابل انکار است.

مزایای مهم تبلیغات محیطی

مزیت تبلیغات محیطی

 

 • شما دیده خواهید شد

یکی از مزایای تبلیغات در فضا باز این است که تبلیغ شما صددرصد در برابر دیدگان مردم نمایش داده میشود و افراد نمیتوانند آن تبلیغ را رد کنند

 • امکان دیده شدن به صورت مکرر

یکی از ویژگی های مهم دیگر این  تیلیغات  حضور مکرر و مداوم تبلیغ در دید افراد جامعه است

 • بازار هدف انتخابی

در تبلیغات محیطی این امکان وجود دارد که بازار هدف را انتخاب کنید

 • هدایت افراد به تبلیغات دیگر از طریق تبلیغات محیطی

از طریق این نوع تبلیغات میتوانید مردم را به دیگر تبلیغات خود هدایت کنید

 • توانایی ایجاد اگاهی

به دلیل اهمیت ایجاد آگاهی و ارسال پیامی ساده به مخاطب تبلیغات محیطی میتواند به سطح بالایی از آگاهی منجر شود

 • خلاقیت

تبلیغات در فضای باز می تواند بسیار خلاقانه باشد چرا که امکان بیشتری برای استفاده از چاپ های بزرگ و رنگ و علاِیم دیجیتالی فراهم میشود و به طبع آن

جلب توجه بیشتری از سوی مخاطبان صورت میگیرد

 • انعطاف پذیری جغرافیایی

تقریبا در هر مکانی که قانون اجازه دهد  می توان از تبلیغ محیطی استفاده نمود

 • اثربخشی

این نوع تبلیغ می تواند تاثیر قابل توجهی در فروش داشته باشد

 • هدف قرار دادن مخاطبان در زمان مناسب

بسیاری از تبلیغات در فضای باز در نزدیک مناطق خرید یا وسایل نقلیه عمومی قرار دارند,در نتیجه در زمان مناسب در معرض دید مخاطب قرار میگیرند

راهکارهای مناسب تبلیغات محیطی

 • انتخاب مکان و فضای مناسب یکی از اصول مهم تبلیغ میباشد.شما با تعین مکان مناسب و مرتبط با تبلیغ خود می توانید خیلی از محصولات خود را تبلیغ کنید.
 • متن شما باید کوتاه و قابل فهم باشد. روش های مختلف این نوع از تبلیغات باید در یک پیام ساده اما صریح و شفاف و البته پرقدرت ,محصول را به مخاطب که در حال گذر از آن منطقه می باشد معرفی کند
 • تبلیغات محیطی باید دارای طرح های خلاقانه و همراه با ایده های نو باشد تا بتواند به راحتی در سریع تربن زمان ممکن مشتری را وادار به خرید کنند.
 • نوشته ها به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی خوانده شود

و در آخراینکه

استفاده از این نوع تبلیغات در دنیای امروز به عنوان یکی از مهم ترین استراتژی های کسب و کار کاربرد یافته است و در برخی موارد با توجه به معیارهای مختلف و همچنین ویژگی ها و امتیازات مناسبی که این روش دارد می تواند انتخاب اول بسیاری از مدیران برای شناساندن محصول خود به مشتری باشد.بنابراین هرکسی که بتواند شناخت بهتری از انواع تبلیغات محیطی  و همچنین خلاقیت بیشتری در اجرا و ارئه ی این تبلیغات به مشتریان داشته باشد می تواند گام محکم تری در زمینه ی محبوبیت و مقبولیت کالاهای خود در میان مشتریان و بازار هدف خود بردارد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *